מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

כאשר זוגות הגיעו להחלטה על גירושין הם לרוב שואלים את השאלה: מה את חושבת? הגענו להחלטה טובה?  את ממליצה לנו להתגרש?

ואז אני עונה שאני לא יודעת.

הדבר שאני ממליצה להם הוא לבדוק טוב את ההשלכות האפשרויות של החלטתם. אם למרות ההשלכות הם הגיעו למסקנה שגירושין הם האופציה היחידה עבורם, אז תמיד זו תהייה ההחלטה שלהם.

איך אפשר לדעת מה צפויות להיות השלכות הגירושין?

ניתן לתאר את ההשלכות בכמה מעגלים:

המעגל המשפחתי-  במעגל זה אני מתייחסת בעיקר לילדים. חשוב להעריך כמה חוסן אישי יש לילדים לצלוח משבר זה. רוב הילדים עוברים בחודשים הראשונים, משבר גדול סביב פרידת ההורים. הם מנסים ככל יכולתם להשאיר את ההורים ביחד. חלקם חש אשמה בעקבות הגירושין: אולי הם התגרשו בגללנו? אולי התנהגנו לא יפה? ולא מעט מהילדים אף מצהירים כי הם מבטיחים להתנהג יפה,  רק שההורים לא יפרדו.

ילדים רבים, חוששים מפני המציאות הלא ידועה עימה הם הולכים להיפגש. חשוב להכין את הילדים היטב לפני שנפרדים, לספר להם היכן יגורו, איך תראה שיגרת החיים שלהם, לשמר כמה שיותר את היציבות בחיים אליהם הם רגילים.

המעגל הכלכלי- כעומק אי ההסכמות והסכסוך כך יגדלו ההוצאות הכלכליות  סביב הגירושין. בעבר פגשתי זוג שלקח להם 7 שנים להיפרד. בשנים אלה, הם מיררו את החיים אחד לשני. כל אחד מהם היה משוכנע בצדקתו. האמוציות היו כ”כ חזקות שהם לא הצליחו לחשוב בצורה רציונאלית. זוג זה גמר את כל משאביו הכלכליים ונותר בלא כלום.

לפני שמתגרשים יש חשיבות להיערך להוצאות הכלכליות שמלוות את התהליך. אם כבר החלטתם להתגרש, עשו זאת בתבונה. הימנעו מבזבוז משאבים על הליכים משפטיים ארוכים ו”יעוץ משפטי שיהרוס את בן הזוג השני”.

ההוצאה המשפטית, בהליך גירושין, עומדת על 50000-160000. גובה התשלום קשור בכמות הנכסים המשותפים ומידת האיבה בין בני הזוג. 

לבד מההוצאה הכלכלית סביב ההליך המשפטי, לרוב נאלץ זוג שמתגרש, למכור את הבית המשותף, להחזיר משכנתא ואת היתרה לחלוק בין שניהם. לאחר מכן, כל אחד שוכר דירה (כי לרוב אין מספיק כסף לקנות דירה חדשה), כל אחד משלם בנפרד עבור הוצאות שוטפות וכך ההוצאות שמשפחה הייתה רגילה אליהם, מוכפלות. המשכורות נשארות אותו דבר.

מזונות, הוא סכום שלרוב משלם האב עבור ילדיו ולעיתים עבור גרושתו. המזונות מחושבים בהתאם למספר הילדים ולהכנסתו של האב. סכום זה, מגיע בממוצע לכמה אלפי שקלים בחודש. לדוגמא אב לשלושה ילדים, ישלם כ-5000 ₪ מזונות. לעיתים להוצאה זו מתווספת הוצאה עבור דיור ומזונות עבור האישה.

מנתונים שונים, ניתן לצפות לכעוד 30% מהסכומים לעיל בהליך הגירושין: מימון חוקר פרטי, הוצאות מעבר דירה, רכישת ציוד חדש לבית, רכישה כפולה של ציוד עבור הילדים ,טיפול פסיכולוגי וכו’.

המעגל האישי- גרושים רבים חווים תסכול גדול סביב היציאה לשוק הפנויים והפנויות. הם מגלים עולם שהם לא מכירים. לעיתים קרובות עולם אכזרי בו מעמדם כגרושים עם ילדים נחשב לנחות. “אף אחד לא רוצה גרושה עם שלושה ילדים” או “אף אחת לא רוצה מישהו שמשלם מזונות על שלושה ילדים”. גרושים וגרושות המעוניינים בבנייה של קשר רציני, מתוסכלים מאוד ולרוב נאלצים לקיים קשרים שטחיים.

חשוב לזכור שבתקופת המשבר בין בני הזוג, קבלת ההחלטה היא לרוב אמוציונאלית. כדי להגיע מוכנים לגירושין, חשוב להבין היטב את ההשלכות האפשרויות. לעיתים ניתן למנוע את הנזק העתידי כאשר מתמסרים לטיפול זוגי מעמיק ובניית הסכמות.

לכן, אם גם אתם שוקלים להתגרש, זיכרו שלרוב הרגשות מכתיבים את החלטתכם ומומלץ מאוד לפנות לטיפול בכדי לדעת שגם ניסיתם להכניס רציונאל בתהליך.

 

בהצלחה.

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >

מאמרים נוספים

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »
מתבגרים עצמאות

עצמאות זו השאלה

בתכם בת ה-15, נכנסת הביתה אחרי בית הספר ומשהו מבצבץ על הגבה השמאלית שלה. אתם מתקרבים ומגלים עגיל בגודל לא

קרא עוד »