טיפים לזוגיות טובה

טיפים לזוגיות טובה

פרי התקשרה אליי לראשונה ביום שישי בבוקר. שעה שבדרך כלל נשים עסוקות בהכנות לשבת. היא הייתה מעט נבוכה, שכן על פי תפיסתה בגיל 67 לא פונים לייעוץ זוגי. היא  סיפרה שהיא ובעלה אדי, נשואים 47 שנים, הם הורים ל-2 ילדים וסבים ל-5. ילדיהם מתגוררים באיזור המרכז והקשר איתם הוא בעיקר בשבתות ובחגים.

הם התחתנו ברומניה, מאוד צעירים, עלו לארץ ומתגוררים במושב בדרום. כל השנים, היו עסוקים בטרדות כלכליות. אדי ניסה להצליח בעבודתו כחקלאי, אך במהלך השנים, צבר כל כך הרבה חובות, עד שנאלץ למכור את המשק. כיום הם גרים בבית קטן, אותו בנו במושב. רוב בני גילם עזבו את המושב והם חשים בדידות חברתית.

פרי, אישה מלאת חיים. יצירתית ומוכשרת, עוסקת באופן חובבני באומנות, ומשתעשעת ברעיון לפתוח עסק בו תמכור יצירות שלה. אדי, לא מתייחס ברצינות לחלומותיה של פרי, הוא מזלזל בניסיון שלה, מבקר אותה על כך שמבזבזת כסף מיותר ונותן לה תחושה שמעולם לא הביאה תועלת להתמודדויות הכלכליות שלהם. 

הקשר בין פרי לבין אדי, לצערי הרב, נפוץ בקרב זוגות שחיים כל כך הרבה שנים ביחד. זוגות, לאחר שסיימו לבנות את המשפחה ולגדל את הילדים, מתקשים לבסס ביניהם קשר המבוסס על צרכיהם האישיים.

גילם הבוגר אינו מבטל את צרכיהם האישיים-רגשיים. גם אנשים שחצו את גיל ה-60 זקוקים לאינטימיות, לחברות, לכבוד ולהערכה. למעשה, הם ניצבים בפני תקופה שיכולה סוף סוף לאפשר להם ליהנות אחד מן השני, מבלי שיצטרכו להתמודד עם קשיים שבעבר הכבידו עליהם.

זוהי תקופה “פנוייה” יחסית בה הם יכולים להגשים את חלומות העבר שלהם.

אם כן מהו הסוד לזוגות ותיקים?

  • הכרה וקבלת ההבדלים:

על כל אחד מבני הזוג לדעת ולהכיר בעובדה שלמרות הנישואים עדיין מדובר בשני אנשים שונים. שני אנשים שבחרו לחיות את חייהם יחד אבל לכל אחד יש את הרצונות, התחביבים, השאיפות והחלומות משל עצמו. 

  • לדעת לריב רק על הדברים החשובים באמת: 

יש מעט דברים עקרוניים “ששווה” לריב בגללם אך רוב הדברים אינם מצדיקים זאת. לפעמים רצוי להתגמש ולהתפשר.

  • תקשורת: בנוייה על הקשבה פתוחה והימנעות מפרשנות אישית. כשאנו בהקשבה אנו פנויים להכיל את דבריו של בן הזוג שלנו.
  • פיתוח תחומי עניין משותפים: מטרות משותפות, מנצחות כל זוגיות שחוקה. תייצרו לעצמכם חלומות משותפים, שיענו על הצרכים של שניכם וראו כיצד הקשר מתחיל להניע מחדש.

פרי ואדי היו צריכים להתחיל ולבנות את הקשר שלהם מחדש. עיקר העבודה עימם ביעוץ הזוגי הייתה בבניית דפוסי תקשורת מותאמים. הרבה מן ההיסטוריה המשותפת ביססה כעסים הדדים שלא היו פתורים והיה צריך “לנקות את השולחן” בכדי להתחיל מחדש.

נדרש הרבה אומץ להסתכל על העבר המשותף ולהגיד: מה שעבר, עבר….. ולהבין שמה שנותר הוא ההווה והעתיד.

חלומה של פרי לעסוק באומנות, חיבר אותם מחדש. אדי סייע לה לשווק את יצירותיה, פרגן ותמך על עבודותיה היפהפיות, בנה לה סטודיו ולראשונה בחייהם הם התפנו לשמוע אחד את השני באמת.

ועל זה נאמר, אין גיל לאהבה ואין גיל בו אי אפשר לעשות שינוי.

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >
טיפים לזוגיות טובה

מאמרים נוספים

מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

קרא עוד »

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »