טיפול זוגי – ירידה לצורך עלייה

טיפול זוגי

לירון ואירינה פנו לטיפול זוגי, רגע לפני הגירושין.

לירון עשה את הצעד הראשון ופנה אליי לקביעת פגישה ראשונה. בטלפון הוא סיפר לי שהם כבר ממש מיואשים. המילה גירושין, הפכה להיות שגורה בפיהם. “זה לא שאנחנו רבים או משהו כזה, אבל אנחנו מרגישים שהכל כבר מת. אני לא מוכן לוותר על האישה שלי, אני לא יכול לדמיין את החיים שלי בלעדיה. אבל נראה לי שהיא כבר החליטה. בעבר, אירינה רצתה שנלך לטיפול אבל אני התנגדתי והיא כבר התייאשה ממני. היום כשאני רוצה, היא כבר ממש לא מאמינה שיש מה להציל. אתמול בלילה הייתה לנו שיחה ארוכה. התחננתי בפניה שתבוא איתי לטיפול. היא הסכימה להגיע לפגישה אחת ולראות. היא הבהירה לי שלא אתלה בזה יותר מידי ציפיות. איחרת את הרכבת. ככה היא אמרה לי”.

כבר למחרת פגשתי את לירון ואירינה. שניהם, מתקרבים לגיל 50, הורים לשתי בנות אחת חיילת ושנייה בת 13. לירון עצמאי בתחום המיחשוב ואירינה מזכירה בחברה גדולה. כבר בדקות הראשונות של הפגישה ניתן היה לראות את הריחוק ביניהם. אירינה התקשתה להישיר מבט ולהסתכל על לירון. לירון נראה כמי שמחפש את עיניה, בכדי לצוד שבב של תקווה. האווירה הייתה קשה מאוד. אמירתי ללירון ואירינה כי בלי מוטיבציה טיפול זוגי לא יכול לעבוד, הביא את אירינה לכדי התפרצות: “אתה לא מבין? אני כבר לא רוצה! אני רוצה שתעזוב אותי לחיות את חיי. כבר הרבה זמן אני מרגישה מתה! זה שהגעתי לכאן לא אומר שאני יכולה לגייס מוטיבציה.

בלב כבד, סיימנו את הפגישה הראשונה, מבלי לקבוע פגישה שנייה.

חשתי עצב גדול עבורם.

בבוקר שלמחרת יצר איתי קשר לירון והודיע לי כי אחרי הפגישה שלנו, הם החליטו להיפרד למשך חצי שנה בכדי לבחון את הקשר ביניהם. לירון עזב את הבית כבר באותו שבוע, אך התעקש שהם ימשיכו להגיע לטיפול.

בשלב זה, הצעתי לבני הזוג לקיים עמי מפגשים פרטניים, כל אחד בנפרד, בכדי לבחון כיצד השינוי במתכונת הזוגית משפיע על כל אחד מהם.

במשך כמה שבועות, ניכר היה כי השינוי מיטיב עם שניהם. למרות המגורים הנפרדים, לירון ואירינה שמרו על קשר יומיומי. שניהם סיפרו בפגישות שהם מרגישים כמו בתקופה שבה הם היו חברים. שיחות הטלפון הארוכות לתוך הלילה, היציאות המשותפות לתחביבים שהם הזניחו, הצליחו להחיות את הקשר ביניהם.

לאחר כחודשיים, חזרנו לעבוד במתכונת זוגית. עכשיו שניהם הגיעו עם מוטיבציה להצלחת הטיפול. לפעמים, צריך להתרחק מהבעייה בכדי לפתור אותה. במקרה הזה, הניתוק הועיל לבניית הקשר. לצערי לא תמיד זה כך. הדבר מושפע מאיכות הקשר הקיים. אצל לירון ואירינה, למרות המשבר הגדול, המרכיבים הבסיסיים של הקשר, היו מרכיבים איכותיים, כך שהקשר ביניהם צלח גם פרידה זמנית.

אספר בקצרה, כי הטיפול באירינה ולירון, היה תהליך ממושך בו שניהם הביאו באומץ רב את הצרכים החדשים שלהם. עבודת הטיפול התמקדה בביטוי הצרכים החדשים ובמתן מענה זוגי לצרכים אלו.

אז אם גם אתם חווים קושי בזוגיות, אל תאמרו נואש. האופציה של גירושין תמיד תמשיך להתקיים, אך שווה לנסות טיפול זוגי. 

 

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >
טיפול זוגי

מאמרים נוספים

מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

קרא עוד »

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »