משבר טיפול קצר מועד

טיפול קצר מועד

משבר נפשי:

במשך החיים, נתקל כמעט כל אדם לפחות פעם אחת באירוע המטלטל את שגרת חייו. שינויים אלו במצבי החיים, אופייניים מאוד למציאות החיים שלנו. 

לא כל האירועים בהם מתרחש שינוי, מייצרים משבר, זאת משום שיש בידי האדם את היכולת והמשאבים הפנימיים להתמודד עם השינוי. גורם נוסף המסביר את ההבדל בהתמודדות קשור ב תחושת השליטה שיש לאדם ביחס לחייו, נוקשות דפוסי החשיבה, דימוי עצמי, רמות התמיכה שאדם מקבל מסביבתו וכמות הכוחות הפנימיים להתמודד עם מצבי חיים מורכבים.

כאשר מדובר באירוע חמור, או כאשר האדם אינו נמצא במיטבו (רמה נמוכה של משאבים פנימיים), עלול האירוע ליצור משבר, אשר יפגע בתפקוד היומיומי. זהו מצב בו תחול ירידה בהנאה, יחול שינוי קיצוני במצב הרוח, יתעורר מתח, דיכאון, ייאוש ואשמה.

קבלת עזרה מקצועית סביב משברים, מוגדרת כטיפול קצר טווח במשבר. מטרת הטיפול, היא קבלת תמיכה מיידית, הפחתה של רמת המצוקה, חיזוק דרכי ההתמודדות. זהו תהליך שבו המטפל מסייע למטופל להתגייס ולהתמודד עם המצוקה אותה הוא חווה. התמודדות טובה עם משבר והיחלצות ממנו, עשויה להביא לצמיחה אישית, אשר תסייע בהתמודדות בעתיד עם משברים נוספים.

אם כן, משבר נפשי הוא  מצב בו מתרחש שבר של מצב קיים ותחושה של קושי בולט בהתמודדות. 

משבר בגיל ההתבגרות:

אחד מהמשברים הראשונים שאנו חווים, מתרחש בתקופת גיל ההתבגרות. זהו שלב בחיים בו מתרחשים שינויים גופניים, שינויים תפקודיים ושינויים חברתיים. שינויים אלו, מעוררים בקרב לא מעט בני נוער תחושה של חרדה ולחץ. בשלב זה של החיים, מבסס המתבגר את עצמו בנפרד מהוריו והמשימה המרכזית היא הגדרת הזהות עצמית. מתבגרים רבים, מתלוננים שאף אחד לא מבין אותם, הם חשים בודדים, נוטים להיסגר ולמעשה עלולה להיווצר תחושה משמעותית של חוסר אונים ואולי אף דיכאון. 

טיפול, במקרים רבים, עשוי לסייע למתבגר לצלוח את גיל ההתבגרות בצורה הרבה פחות מכאיבה.

משבר בעקבות אובדן:

אובדן, של אדם קרוב עלול אף הוא ליצור משבר רגשי. האובדן, מלווה ברגשות של עצב עמוק, ייאוש, ואף לדיכאון. אובדן, עלול ליצור תחושה כבדה של מצוקה ופסימיות לגבי היכולת העתידית להתמודד. במצבים קיצוניים, בעקבות האובדן, תחול ירידה ניכרת בתפקוד היומיומי, ייאוש ופסימיות יאפיינו את תפיסת העולם וחשוב לקבל מענה טיפולי, בכדי למנוע חוסר תפקוד לאורך זמן או התפתחות דיכאון עמוק.

משבר בעקבות פיטורין:

פיטורין ממקום העבודה, יכולים אף הם לייצר משבר. פיטורין, עלולים להיחוות ככישלון אותו מתקשה האדם לעכל. אנשים שפוטרו ממקום עבודה, לרוב לא צפו את הפיטורין. הם חווים את הפסקת העבודה כרעם ביום בהיר, אליו הם לא נערכו מראש. קיימת תחושה של פסימיות לגבי העתיד, חרדה כלכלית והרגשה של כישלון אישי. בדומה לאובדן של אדם קרוב, גם פיטורין ממקום עבודה מלווים בתהליך של אבל. טיפול במצב זה, מסייע לאדם להתגבר על המצב הרגשי אשר פוגע בו בהתמודדות עם האובדן.

משבר אישי-נפשי:

התמודדות עם משברים אישיים קשורה ביכולת של האדם להסתגל לשינויים. השינויים יכולים כאלו שהם חלק מהחיים: נישואין, לידת ילדים, לימודים, שינוי מקום מגורים וכו. בקרב אנשים בעלי יכולת נמוכה להסתגל לשינוי עלול להיווצר משבר אישי-נפשי, אשר עלול להוליד חרדה, חוסר חשק, חוסר אנרגיה, מתח, קושי להירדם וכו’.

אם הסימפטומים מתקיימים מעבר לשלושה חודשים, מומלץ לפנות לטיפול על מנת למנוע החמרה עד לכדי מצב כרוני.

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >
טיפול קצר מועד

מאמרים נוספים

מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

קרא עוד »

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »