מה זה בכלל אימון COACHING?

מה זה אימון

בעידן של שינויים רבים, בני אנוש נתקלים במשימות רבות שאותן עליהם לבצע במצוינות ויעילות ולהתאים את עצמם לקצב המסחרר שבו מתרחשים החיים. רבים שואלים אותי מהו אימון,  במה זה שונה מטיפול פסיכולוגי או מתהליכי תרפיה שונים והאם זה בדיוק מה שרואים בטלביזיה? 

אימון הוא כמו פרי טרופי בלתי מוכר, – קשה להסביר את הטעם עד שלא נוגסים, לכן הפעם אני מזמינה אתכם לטעום. באיגוד המאמנים הבינלאומי, – ICF – (אשר מגדיר באופן ברור מי רשאי לעסוק באימון), מגדירים אימון כ “שותפות מתמשכת בין המאמן למתאמן, לצורך השגת תוצאות בחיי המתאמן”. הגדרה זו הופכת את המתאמן לשחקן החשוב ביותר בתהליך האימון.

היום, קיימת מודעות גדולה יותר להסתייע  באנשי מקצוע בעלי התמחויות שונות בכדי לשפר את איכות החיים שלנו- אימון הוא אחת הדרכים לכך.

אז מה ההבדל בין אימון לבין טיפול?:

בעוד שטיפול פסיכולוגי עוסק בעבר שלנו, במערכות היחסים עם ההורים שלנו והשפעתם על ההווה, אימון עוסק בהגדרת החזון העתידי שלי, ניסוח המטרות והיעדים שלי בחיים ומימושם.

אימון, הוא תרגול של פעולות בדרך להשגת יעדים ומטרות רצויים. ניתן להתאמן על כמעט כל תחום בחיים בו אנו רוצים לשפר את רמת הביצועים שלנו: ירידה במשקל, עבודה וניהול העסק, מערכות יחסים, כלכלת משפחה, מציאת בן זוג וכו’.  בדומה לאימון כדורגל, כדורגלנים מוכשרים מתרגלים אינספור פעמים פעולות כדי להגיע לתוצאות טובות יותר בדרך לניצחון.  

לא טוב היות האדם לבדו- אימון לזוגיות;

החברה, מעודדת באמצעות מסרים ישרים ומסרים עקיפים את החיים בשניים. למרות שיעורי הגירושין הגבוהים – אחד מתוך שלוש זוגות, נישואים עדיין מוגדרים כמטרה שכמעט כל אחד רוצה בהשגתה. כשמדברים על רווקים ורווקות או גרושים וגרושות, כמעט כל אחד מאיתנו מכיר אחד כזה. מוצלח במיוחד, אשר הוא לא מבין איך עדיין הוא לא נישא. בדרך כלל אלו חברים מאוד טובים שלנו, או קרובי משפחה אשר נתפסים על ידנו ככאלו שחייהם עדיין לא מומשו, מפני שאין להם ילדים ואנו עושים כל שביכולתנו למצוא להם את השידוך המתאים. לפעמים זה עובד, אבל לרוב זה לא. אימון לזוגיות הוא תחום אימוני אשר מתמקד במימוש המטרה של מציאת בן זוג מתאים. 

לדוגמא; רווקה בת 35 חשה שהיא “עומדת לפספס את הרכבת”, מתחילה להילחץ מתקתוקו של השעון הביולוגי, יוצאת לאינספור דייטים וחווה בכל פעם כישלון נכנסת למעגל של ייאוש ופשרות אשר פוגעים בדימוי העצמי שלה כאישה אטרקטיבית . רצף הכישלונות יוצרים אצלה תסכול , פסימיות וחוסר אמונה שאי פעם היא תמצא בן זוג הולם שעמו תוכל לבנות חיים משותפים. 

אימון לזוגיות, מאפשר לעבוד על כל אותם גורמים אשר “מחבלים” לה בהשגת הדבר הנכסף- בן זוג ראוי. האימון בוחן בתחילה את העמדות הפנימיות שלנו לגבי זוגיות ; למה כדאי לי זוגיות (לא להיות לבד, לבנות משפחה, לשפר את המצב האישי והחברתי) ואת כל הסיבות ל”למה לא זוגיות” (יותר קל לקבל החלטות לבד, עצמאות, הבית נשאר נקי, פחות הוצאות כלכליות וכו’). 

לאחר סיום “רשימת המכולת”- בעד ונגד חיים בזוג,  ניתן לראות היכן נמצא משקל הכובד: אם קיימות יותר סיבות ללמה לא זוגיות, אז ברור שלאותו אדם קשה לעשות ויתורים לטובת חיים משותפים- יש לו יותר רווחים משניים מהחיים לבד ואולי זה מה שמעכב את יצירת החיים הזוגיים.  זה המקום להתחיל ולעבוד על שינוי עמדות, תפיסות והתנהגויות המובילות אותו/ה למצב הנוכחי.

שינוי התנהגותי;

באימון, כפי שכבר צוין, קיימות דרכים רבות המאפשרות לאדם לתרגל מיומנויות שיביאו לתוצאות טובות יותר.  

קו החיים הזוגי, מאפשרת בחינה של קשרים זוגיים בעבר. דרך ההסתכלות על הקשרים בעבר, ניתן לזהות תבניות התנהגות אשר בדרך כלל חוזרות על עצמן. אם אותה רווקה מתנהגת בצורה מסוימת בקשרים שלה בעבר עם בני זוג(ביישנית מידי או פרובוקטיבית מידי, מנדנדת, ממעיטה מערך עצמה), אז התהליך האימוני מרחיב את מעגל ההתמודדויות בקשרים עתידיים. 

אותו/ה רווק/ה המעוניינ/ת להינשא, יעצור את הסחרחרת עליה הוא נמצא, יתחיל בבדיקה עצמית ; מהו החזון שלי – הקמת משפחה, מהם הערכים שלי- זוגיות המושתת על חברות, מהן התנהגויות עבר שלי המחבלות בהשגת המטרה- בעל דימוי עצמי נמוך. בירור מעמיק זה מאפשר יצירת מציאות שונה ממה שהיה מוכר עד כה.  

אימון עובד על העיקרון : “מחשבה יוצרת מציאות”, כיצד הופכים חלום למשהו ממשי, איך מצמצמים את הפער בין הרצוי לבין המצוי, אילו פעולות עליי לבצע בכדי להפוך את המציאות שלי לטובה ומספקת יותר?

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >
מה זה אימון

מאמרים נוספים

מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

קרא עוד »

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »