טיפול בבעיות

טיפול בבעיות

מהי בעיה?

נוכל להגדיר בעיה כמפגש עם מצב בלתי רצוי. זהו מצב “שנכפה” עלינו ואנו מתקשים למצוא לקבלו ומתקשים למצוא פתרון למצב החדש עם הכלים הרגילים שלנו. זהו מצב שבו אין לנו שליטה על מה שקורה לנו. אולם יש לנו שליטה על דרך התגובה שלנו ולדרך ההתמודדות. 

לדוגמא, פיטורים ממקום עבודה. לרוב אין לנו שליטה על התהליך. מישהו אחר מחליט עבורנו ואם אנו לא מוכנים לפיטורין אנו עוברים ממש תהליך של אבל: שוק, הלם, כעס, אכזבה. 

כאשר אנו נתקלים במצב בעייתי אנו עלולים להיכנס  למקום לא טוב, משום שהבטחון העצמי שלנו מתערער ומחשבות רעות וזדוניות מתחילות לנהל את החשיבה שלנו. מתחילים להתעורר רגשות של תסכול, אשמה, מתח, פחד לחץ, קושי להתנתק חשיבתית ורגשית מהבעיה ובמשך הזמן, ככל שמתגבר התסכול, מתחיל להתעורר ייאוש , פסימיות ודכאון .

אם כן מה עושים?

קיימים מספר סגנונות להתמודדות עם בעייה. חלק מהאנשים מעדיפים לשמור זאת לעצמם ומנסים להתמודד פעם אחר פעם, לעיתים בהצלחה ולעיתים בחוסר הצלחה. 

אחרים נעזרים במכרים, קרובים או אנשי מקצוע בכדי להתייעץ ולקבל פרספקטיבה אחרת להתמודדות. עצם ההחצנה של בעייה היא מצויינת משום שהיא מאפשרת התבוננות על אותו מצב מנקודות ראות שונות- מה שפעמים רבות מוביל למציאת הפתרון

כאשר אנו משתפים אנשים נוספים, אנו מחלקים את כובד המשקל עם אנשים נוספים, התמיכה והעידוד מקלים עלינו מאוד. אנו כבר לא בודדים ויש אדם נוסף שחולק איתנו את העול.

במצב של פיטורין לדוגמא, בן/בת הזוג, חברים ומשפחה יכולים לתת לנו את התמיכה הדרושה כדי לעבור את המשבר.

לחץ כגורם מעכב:

חשוב שנתבונן בעצמנו כמכלול. במצבים של משבר או התמודדות עם בעיות, חשוב שנבחן את דרך ההתמודדות שלנו בעבר. אם נבחן התמודדות עם מצבי לחץ שלנו בעבר, נוכל ביתר קלות למצוא את הכוחות ואת היכולת לשנו להתמודד עם בעיות. לעיתים רבות הגורם המעכב העיקרי למציאת פתרון בזמן אמת הוא לחץ

ללחץ יש השפעה גדולה מאוד ביחס להצלחה שלנו להתמודד עם מצבים לא רצויים. אם אנו רואים שאנו לא מצליחים למצוא פתרון, חשוב שנדע שזו אינדקציה ללחץ שלילי, לא שלא מקדם אותנו .

זהו מצב מעגלי שאנו מנסים פעם אחר פעם, להשתמש בכלים קיימים בחוסר הצלחה. 

במצבים כאלו, אנו צריכים ללמוד להרפות. לתת לבעייה מנוחה מאתנו לכמה שעות ואולי גם ליום שלם. בזמן ההמתנה, אנו צריכים ללמוד להירגע, בטכניקות ובכלים שעוזרים לנו לנטרל את הרעשים החיצוניים ולהקשיב לקול הפנימי שלנו, לקול הבטוח שלנו. 

גם במצבים של חוסר בטחון אם נלמד לנטרל את השדונים ואת המחשבות הרעות שמפריעים לנו לראות את התמונה במלואה, נמצא את המקום הפנימי שלנו שיודע להתמודד, יודע לקבל החלטות, יודע למצוא פתרונות, ויודע להיחלץ ממצבים לא רצויים.

חשוב שנחשוב בצורה שכלתנית ורציונאלית, היעזרו ברשימות, זכרו הצלחות , שמרו על ראש פתוח כדי לאפשר לפתרונות מבחוץ להגיע אליכם. וכמובן אל תהססו לקבל עזרה ממי שיכול להושיט לכם אותה.

 

 

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >
טיפול בבעיות

מאמרים נוספים

מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

קרא עוד »

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »