זוגיות

זוגיות

בעידן שבו זוג אחד מתוך שלושה זוגות מסיים ברבנות  ורבים אחרים מנהלים יחסי זוגיות מרוחקים מהו הסוד להמשך זוגיות חברית המבוססת על שותפות, תמיכה, חברות ומשיכה?

אחת התשובות קשורה בהתאמה הזוגית לפני הנישואין. פרמטרים לבחירת בן זוג בגיל צעיר לא תמיד ממשיכים להתקיים כאשר מתבגרים. למשל מראה חיצוני. יופי לצערנו הוא לא נצחי ואם זהו המרכיב העיקרי בבחירת בן זוג הרי שהמכנה המשותף הוא צר מידי.

מרכיב נוסף בבחירת זוג קשור בפנטזיה השלכתית שיש לנו לגבי מי הבן הזוג המתאים לנו. בחירה לא בשלה של בן זוג מונעת מצרכים ילדותיים שלא תמיד עולים בקנה אחד עם הצרכים האמיתיים אחד של השני. בני זוג כאלו בוחרים בן זוג שלא יכול לספק את הצרכים שלהם ולאחר תקופת “הירח דבש”, מתחילה להתגבש מערכת זוגית לא מספקת המולידה תסכולים ומתחים.

קיימים אף אלו, שבמהלך השנים, מתחילים להתעייף מהשקעה בזוגיות. זוהי תקופה שאנשים צעירים משקיעים בבניית קרירה, לימודים קידום ואנרגיה מופנית לתחום העבודה ופחות פחות לזוגיות.

השינוי המשמעותי ביותר במבנה המשפחה המשנה מערכות יחסים זוגית מתחיל עם הרחבת התא המשפחתי ולידת הילדים. כניסה של ילד לתוך המשפחה יכולה להיות “משברית” שכן זהו מצב של שינוי המפר לחלוטין את נקודת האיזון. זוגות מקבלים תפקיד חדש של “הורים” והיצור החדש המתווסף למשפחה “גוזל” אנרגיה ומשאבים הבאים על חשבון היחסים הזוגיים.

אם כן, בכדי לשמר יחסי זוגיות טובים צריך להבין שזו מערכת שצריך לטפח, להשקיע, לשמר את הטוב הקיים ולעבוד על המקומות החלשים. המפתח לקשר זוגי טוב הוא תקשורת פתוחה ומקדמת המתמקדת במציאת פתרון ולא ביצירת קונפליקטים. באמצעות תקשורת בין שני אנשים, אפשר להתמודד כמעט עם כל הקשיים הנקרים בדרך. 

זוג חזק ניכר ביכולת שלו לייצר שותפות שמטרתה להתמודד עם אירועי חיים וזאת ממש כמו צוות עבודה. ההבנה שזוגיות מבוססת על יחסי תלות הדדית היא הרת גורל. כאשר בני הזוג מבינים שפעמים רבות צריך לוותר על האגו הפרטי לטובת הצלחה זוגית ושבמלחמה אין מנצחים, יכולה להיווצר דינמיקה חדשה.

אם המוקד הוא הזוגיות ופחות “אני” יש סיכוי טוב יותר להמשיך וליהנות מחיי משפחה מספקים ומשמעותיים.

בתהליך של ייעוץ זוגי, לומדים כיצד לשפר מערכות זוגיות שאינן עובדות. מזהים מהם המוקדים למתח ומהן המטרות המשותפות. כאשר זוג מצליח לנסח ולעבוד עם מטרות משותפות, נוצרת תנועה של בנייה והתקדמות שעונה על הצרכים האישיים של כל אחד. זאת ועוד, פיתוח דפוסי תקשורת מקדמים היא ממקום של דיאלוג ופחות ממקום של הטחת האשמות.

המטרה היא להבין  שזוגיות טובה היא כזו שעונה על הצרכים של שני בני הזוג ושהטוב של אחד מושתת ומבוסס על הטוב של השני.

זוגיות עם מערכת שדורשת השקעה והשקייה הדדית יומיומית. כולנו מתפקדים טוב יותר כאשר אנו מחוזקים ומתוגמלים. כאשר טוב לנו בבית גובר הסיכוי שגם בחוץ יהיה לנו טוב. 

דליה גרינבאום

דליה גרינבאום

יועצת זוגית | מדריכת הורים | פסיכותרפיסטית | מטפלת בשיטת CBT | משלבת גישות טיפול גוף-נפש

עוד עליי >
זוגיות

מאמרים נוספים

מחיר הגירושין

זוגות רבים המגיעים לטיפול, נמצאים באחת מתקופות החיים הקשות ביותר בחייהם. רובם חשים כישלון אישי גדול וכאב בשל ההשלכות העתידיות.

קרא עוד »

מחיר הבגידה

ראובן הגיע לטיפול יחד עם אשתו, כי היא הכריחה אותו.  בפגישה המשותפת היחידה שקיימתי איתם, היה ברור שהוא נוכח-נפקד. הראש

קרא עוד »

לחפש עבודה זו עבודה

מפסיקים להשקיע אנרגיה בחיפוש עבודה וממקדים במציאת עבודה- ההבדל הוא למקד במה אנו מחפשים. עלינו לייצר רשימה של מה חשוב

קרא עוד »
מעוררי השראה

מעורר השראה

לעיתים רבות אני מוצאת קשר רב בין העיסוק שלי לבין שאלת האושר. לא שאני מתיימרת לדעת מהו אושר, אך פעמים

קרא עוד »