טיפול התנהגותי – קוגניטיבי | CBT

מה זה טיפול? 
מה עושים בטיפול? 

לא מעט פעמים אנשים מגיעים לטיפול בפעם הראשונה בחייהם, עם הרבה מחשבות, סטיגמות ואפילו חשש מפני התהליך.  

מאז פרויד, אבי הפסיכואנליזה עולם הטיפול בנפש עבר תמורות רבות וקיימות גישות טיפול רבות ומגוונות. המשותף  לכל גישות הטיפול הוא הרצון ליצור שינוי בחיי המטופל, הזוג או המשפחה.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי החל להתפתח במחצית המאה הקודמת והוא משלב  בין שתי גישות פסיכולוגיות מרכזיות: הטיפול ההתנהגותי והטיפול הקוגניטיבי. הגישה ההתנהגותית, מתמקדת בתהליכי הלמידה ושינוי ההתנהגות הלא רצוייה דרך למידה ותרגול התנהגויות רצויות.

טיפול קוגניטיבי, שם דגש את תהליכי החשיבה והפרשנות שאנו נותנים למציאות. גישה זו מתייחסת לתהליכי החשיבה כמרכזיים בדרך שבה אנו חווים את המציאות. תהליכי החשיבה, מייצרים את החוויה הרגשית המשפיעה על ההתנהגות שלנו. בתהליך טיפול, אנו מזהים את  המחשבות המעכבות ושינויים לתהליכי חשיבה יעילים ומקדמים אשר ישפיעו על העולם הרגשי והתנהגותנו.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, רואה באדם כישות בעלת כוחות וכבעל יכולת לפתור ולהתמודד עם בעיות בחייו. המטופל  מגדיר את מטרות הטיפול  ובסיוע מטפל אקטיבי , המעודד ודוחף אותו נבנית תוכנית טיפולית שמטרת להשיג את השינוי הרצוי. זהו טיפול ממוקד, מובנה עם שלבים מוגדרים הכולל מעקב של המטפל והמטופל אחר ההתקדמות בהשגת המטרות.

כחלק מתהליך הטיפול, המטופל מקבל משימות לתרגול בבית וזאת בכדי להפוך את השינוי גם מחוץ לקליניקה, להפנים וליישם במצבי אמת.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי מתאים לטיפול בילדים, במבוגרים, בעבודה פרטנית, זוגית, משפחתית וקבוצתית.

הטיפול נפוץ מאוד לטיפול בחרדות, דיכאון, אובססיות, בעיות התנהגות תקשורת, תקשורת זוגית, הדרכת הורים ועוד תחומים רבים.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי, נחקר רבות ונמצא כטיפול האפקטיבי ביותר לקשיים רגשיים.

אם אתם רוצים להבין יותר, מוזמנים לצפות בסרטונים  המצורפים: