טיפול cbt – סיפור של אחריות אישית

אימה של נטלי פנתה אליי דרך האתר. היא סיפרה לי שביתה בת ה-30 סובלת מ- ocd. היא תיארה בפניי את הסבל של ביתה, בעיקר בשנתיים האחרונות ואת הניסיונות הכושלים שלה בטיפול. "היא כבר לא מאמינה לאף מטפל…. אבל היא חייבת עזרה. הטקסים והסבל לא עוברים אלא רק מחמירים".

ביקשתי מהאם שנטלי תשוחח איתי, וזאת כחלק מאמונתי שכדי שמטופל יוכל להפיק תועלת טיפול cbt, עליו לקחת אחריות על הטיפול כבר בשלבים מוקדמים.

לאחר מספר דקות נטלי התקשרה.

היא תיארה בפניי את המחשבות הטורדניות ואת העובדה שהן מתגברות כאשר היא בקשר לזוגי. היא סיפרה כי בשנה האחרונה היא בקשר זוגי, אבל כל העת היא חושבת מחשבות שליליות וחרדה מפני סיומו של הקשר. "יש לי בן זוג ממש תומך. הוא אוהב אותי ולא מבין למה אני כ"כ חוששת. הוא אומר לי שאני יפה וחכמה ושמעולם הוא לא פגש מישהי כמוני ושהכל בראש שלי. אז מתחילות רגשות האשם על המחשבות שלי והם ממש מפילים אותי… איך אני מפקפקת באהבתו? איך אני מעזה לחשוב מחשבות כאלה?"

בטיפול התגלתה בפניי בחורה חריפה, חכמה, מוכשרת עם הגנות רבות. נטלי התגלתה כלפי חוץ כבחורה חזקה אבל בפנים הסתתרה ילדה מפוחדת, בעלת דימוי עצמי נמוך שמספרת לעצמה שמה שקורה לה הוא זמני ולא אמיתי וכי עליה להתכונן לקטסטרופה. האמונה כי קטסטרופה הולך להתרחש ועליה להתכונן אליה, ייצרה את המחשבות הטורדניות והטקסים, היוו ביטוי של התנהגות המייצרת חוויה של שליטה ולכן מרגיעה אותה.

נטלי הייתה חשדנית כלפיי במהלך כל הטיפול. היא לא האמינה שהמניע האמיתי שלי לעבודה שלה הוא הרצון שלי לעזור לה. הוא תיארה בפניי (שלא בצדק), כי הרגישה שהמטפלים האחרים רצו ממנה רק כסף ולא באמת עזרו לה.

שפת האחריות האישית הייתה שגורה בפי במהלך כל הפגישות.

טיפול הוא בראש ובראשונה מערכת יחסים טיפולית בין שני אנשים אשר מטרתה לשפר ולהיטיב את מצבו של המטופל. כאשר מטופל חש שהקשר הטיפולי לא מקדם אותו, עליו לקחת אחריות על הקשר ולהעלות את התחושה הזו. כאשר חוסר האמון הופך להיות גלוי ומדובר אזי אפשר לבסס מערכת יחסים ממקום של פתיחות.

כאשר מטופל מקבל משימות לתרגול במהלך השבוע, האחריות על ביצוע המשימות היא שלו. ההחלטה לבצען או שלא לבצען, היא המפתח לשינוי. כאשר מטופל לא מאמין במשימות ולכן לא מבצע אותו הוא למעשה מחליט שהוא לא שובר את מעגל הקסמים המייצר את הסבל בו הוא נתון.

השינוי המיוחל בטיפול הוא כזה בו "כוחות האור גוברים על כוחות האופל". יש לנו אחריות אישית לכך שכוחות האופל משתלטים לנו על החיים ועושים בהם כרצונם. כוחות האור, לצורך העניין הם ההחלטה שפונים לקבל עזרה מקצועית, לוקחים אחריות אישית על בחירת המטפל. הופכים לאחראיים על תוכן המפגש וביצוע מטלות ההתפתחות ומתמודדים כל הזמן.

לכל אחד מאיתנו יש עניין אישי עמו הוא צריך להתמודד. חלק סובלים מחרדות, אחרים סובלים מדיכאון, ocd, קשיים בזוגיות, הורות, עבודה וכו' (זו רשימה כמעט אין סופית). המשותף לכולם הוא הפער בין הרצוי לבין המצוי. יש לנו את היכולת לצמצם את הפער הזה וזאת על ידי פתיחות לרעיונות חדשים, תרגול של טכניקות וכלים חדשים ואמונה ביכולת שלנו להשפיע על החיים שלנו.

אספר שהטיפול בנטלי היה מאתגר ומאלף. נטלי אכן הייתה זקוקה למערכת יחסים טיפולית מיטיבה אשר תתעקש איתה על לקיחת אחריות על מצבה הנפשי. כפי שסיפרתי נטלי היא בחורה בעלת כישרונות רבים וכוחות עצומים, היא למדה בטיפול להסתייע בהם כדי להתקדם.

אז אם גם אתם חשים שהפער בחייכם, בין מה שהייתם רוצים לבין מה שיש הוא מטריד, אתם מוזמנים ליצור קשר, ולקחת אחריות על תחילתו של השינוי.

20 שנות ניסיון – תואר שני – מטפלת CBT מוסמכת  יחס אישי ואכפתיות

צרי קשר מהיר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן