טיפול cbt – בניית שותפות טיפולית

זוהי תפיסה שמאפשרת ראייה אופטימית ביחס לפתרון בעיות. תפיסה אופטימית זו רואה באדם ישות שכמו שהיא יודעת לייצר את הבעיה הוא יכול ללמוד להפסיק אותה.

הטיפול הקוגניטיבי התנהגותי, מתמקד במטופל ועוזר לו לפתח כלים ברורים ופשוטים לצמצום הקשיים. טיפול קוגניטיבי התנהגותי מבוסס על מחקרים רבים שנערכים לאורך שנים רבות. הטיפול הפסיכולוגי הקוגניטיבי התנהגותי הנו טיפול ממוקד ויעיל מאחר ואינו מתמקד רק במפגשים עצמם אלא גם בתרגול כלים ומשימות שעל המטופל לבצע לאורך השבוע (בין המפגשים).

כיצד מתבצע הטיפול :

בשלב ראשון, לומדים להכיר את המטופל, אוספים אינפורמציה ביחס למקורות הבעייה, כוחותיו וחסמיו של המטופל ומחליטים על מטרות הטיפול והדרך היעילה להשגת תוצאות רצויות. למוטיבציה של המטופל נדבך חשוב בהצלחת הטיפול, בייחוד בדיכאון והפרעות החרדה.

תפיסת השותפות הטיפולית הופכת את המטופל לאקטיבי בטיפול. נלמדות טכניקות של:

"ניטור טיפולי"- המטופל לומד לעקוב אחר מחשבותיו, רגשותיו והתנהגותו. הוא לומד כי הבעייה אינה קשורה לגורם חיצוני אלא לתפיסה ולהתנהגות הלא אדפטיבית (לא מסתגלת). המטופל לומד לעקוב אחר הבעיה- באלו זמנים היא מתרחש, עם מי, באיזה תדירות וביאוז עוצמה ומתי היא לא מתקיימת. בהתאם למעקב, נבנה תהליך התערבות ממוקד המבוסס על עובדות שהמטופל אסף.

עיוותי חשיבה- עיוות חשיבה הוא מושג המסביר את קיומה של חשיבה מזיקה. עיוות החשיבה למעשה מנציח ומקיים את הבעייה. המטופל לומד את סוגי עיוותי החשיבה, עוקב אחריהם, לומד לשנות את הדפוס המסלף דבר המוביל לצימצום משמעותי בקושי. עיוותי חשיבה מתייחסים לתפישה שלילית סובייקטיבית ולא מדויקת של המציאות.

משימות התנהגותיות- טיפול cbt מתמקד בהבנה ובתרגומה לעשייה. המשימות השבועיות נועדו למקסם את יעילות הטיפול. תרגול המשימות מתמקד בתרגול פיזיולוגי כדי לייצר רגיעה שמשפרת את יכולת ההתמודדות והחזרת התפקוד היעיל.

לסיכום, CBT – טיפול קוגניטיבי התנהגותי, נותן מענה יעיל, קצר וממוקד לבעיות של חרדה, דיכאון, זוגיות וכו' בשל תפיסתו כי לאדם יש את היכולת להפוך להיות "המומחה של עצמו". המטופל חוקר את הלך החשיבה וההתנהגות, לומד כלים להקלה פיזיולוגית של הסימפטומים ולומד דרכי התמודדות יעילות יותר.

אז אם גם אתם סובלים מבעיה שפוגעת באיכות חייכם או בתפקודכם, אתם מוזמנים לעשות את הצעד הראשון ביצירת השותפות הטיפולית, ולפנות לטיפול.

20 שנות ניסיון – תואר שני – מטפלת CBT מוסמכת  יחס אישי ואכפתיות

צרי קשר מהיר

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן